Kanal İstanbul’da ‘resmen’ Arap Körfezi Kantonu kuruluyor

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul güzergâhında 44 dönüm arazi aldığı ortaya çıkmışken. Kuveytli ve Suudi Arabistanlı iki iş insanının daha aynı bölgede toplam 42 dönüm arazi aldığı öğrenildi.

Kanal İstanbul güzergâhını bizden dört yıl önce Arap iş insanları ülkelerinde yaşayanlara Kanal İstanbul güzergâhında ev ve arsa satışı yapılıyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Kanal İstanbul güzergâhı üzerinde arsa rantına müsaade etmeyeceğiz. Daha önce hiçbir projede yapmadığımız gibi burada da bir arsa rantı söz konusu değildir. Arsa rantına asla izin vermeyiz, böyle bir durum yok” dese de Arap iş insanlarının söz konusu bölgeden metrekarelerce arazi aldığı ortaya çıktı. Kanal İstanbul güzergâhında Kuveyt vatandaşı iş insanı Wael N Y Alnusef ’ın 53, Suudi Arabistanlı iş insanı Sulaıman Al Muhaıdıb da 9 dönüm arazi aldı. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın da aynı bölgede 44 dönüm arazi satın aldığı geçen hafta ortaya çıkmıştı.

Türkiye’de 2013 yılında Kuveyt Devleti vatandaşı iş insanı Wael N Y Alnusef, 100 bin lira sermayeyle Nour Alkhaır Gayrimenkul Turizm şirketini kurdu. İstanbul Başakşehir’de bulunan şirket 21 Aralık 2018 tarihinde Arnavutköy Yassıören köyünde “tarla” vasfında 53 bin 878 metrekare arazi aldı. Tapunun açıklama bölümüne arazi alınırken “geliştireceği projeyi iki yıl içinde ilgili bakanlığın onayına sunma zorunluğu vardır” notu eklemesi dikkat çekti.

Suudi Arabistanlı iş insanı Sulaıman Al Muhaıdıb da Sazlıbosna köyünde tarla vasfında 9 bin 500 metrekarelik araziyi 2015 yılında edindi. Al Muhaıdıb’ın güzergâhta başka araziler de aldığı ifade edildi. Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi durumunda güzergâhta yapılacak yeni imar planlarıyla arazilerin değerinin kat ve kat artacağı belirtiliyor.

Araplar Bizden Dört Yıl Önce Öğrenip Satın Almış

Arap ülkelerinde Türk vatandaşlığının satıldığı reklam filmleri skandalı henüz gündemde yerini korurken bir skandal da, İstanbullu vatandaşların iptali için dilekçe kuyrukları oluşturduğu Kanal İstanbul projesi için geldi. Video paylaşım sitelerinde de yayılan reklam filminde Arap ülkelerinde yaşayanlara Kanal İstanbul güzergâhında ev ve arsa satışı yapılıyor. Görüntülerin ortaya çıkması sonrası özellikle sosyal medyada birçok vatandaş tepki gösterdi

Söz konusu reklam filminde dünyada eşi bulunmayan son modern lüks gökdelenlerden, cami biçimine kadar her şeyi kapsayan. Rusya, İran, Almanya, Çin, Fransa, ABD ve benzeri ülkelerin bölgede gümrüksüz satış sahalarının bulunacağı ayrıca Kanal İstanbul projesinin Türkiye’de en büyük yeşil alana sahip il halini alacağı, içerisinde 7,5 milyon insan yaşayacağını birçok turistin yaşam alanı haline gelecek ifadeleri kullanılıyor. Araplar bizden 4 yıl önce Kanal İstanbul’u öğrenmiş ve satın almaya başlamış Nitekim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul ile ilgili açıklama yaparken iki noktayı öne çıkarmıştı.

1. 2011 yılından beri Kanal İstanbul güzergâhında 30 milyon metrekare arazi el değiştirdi

2. Arazileri alan ilk üç şirket Araplara ait.

‘Arap Kantonu Kuruluyor’

İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman duruma tepki göstererek “Kanal İstanbul’u uzatalım. Arap yarımadasına bağlayalım. O kadar arsa toplamışlar, rahat gidip gelsinler. Kanal İstanbul için ‘İstanbul’un kent nüfusunu oraya çekerek kent rahatlatılacak’ derken işin aslı Arap nüfusu kastediliyormuş. Kanal Araplar tarafından işgal altında. Nerdeyse bir Arap kantonu kuruluyor. Kanal İstanbul’un etrafı rant pazarına dönmüş. Adı ‘ranta giden kanal’ olsa daha iyi olur” diye konuştu.