Köylülerden ‘Kanal İstanbul’ tepkisi: Sonuna kadar direneceğiz!

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ‘nun çağrısıyla dün yüzlerce vatandaş, Kanal İstanbul güzergahında bulunan Sazlıbosna Köyü ‘nden Şamlar Köyü’ne 11 km boyunca yürüdü.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ‘nun çağrısıyla dün yüzlerce vatandaş, Kanal İstanbul güzergahında bulunan Sazlıbosna Köyü ‘nde Şamlar Köyü 11 km boyunca yürüdü.

“Ya Kanal Ya İstanbul” pankartı açan yurttaşlar “Kanala değil depreme bütçe” diye slogan attı. Yürüyüşe CHP Milletvekili Ali Şeker de katılarak destek verdi.

Kanal İstanbul projesi nin zararlarına dikkat çekilen yürüyüşe Kanal İstanbul güzergahında yaşayan köylüler de destek verdi.

Yurttaş TV YouTube kanalına konuşan, yürüyüşe destek verenlerden Zehra Dalmaz, Kanal İstanbul projesinin yapılacağı yerin başında, Durusu Terkos’da yaşadığını belirterek “50 yıldır burada yaşıyorum. Yaşam alanlarımızın yok edilmesini istemiyoruz. Hiçbir faydası yok. Mantıklı bir açıklaması yok” dedi.

“ELİMİZDEN GELDİĞİNCE DİRENECEĞİZ”

AKP‘li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarına da tepki gösteren Dalmaz, “Biz pek dikkate almamıştık ama o bu aralar çok dikkate alıyor. Baya bir inatlaşmaya girdi. “Çatlasanız da patlasanız da yapacağız” diyor. Ama yok öyle bir dünya. Kusura bakmasın. Türkiye Cumhuriyeti onun babasının malı değil. Çiftlik değil. Biz de onun marabaları değiliz. Elimizden geldiğince direneceğiz” diye konuştu.

EKREM İMAMOĞLU ‘NA ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Sazlıbosna Köyü’nden yurttaşlar da Kanal İstanbul projesinin yapılmasını istemediklerini belirterek şunları söyledi:

Bu proje köylüleri rahatsız edecek. Biz burada hiçbir şey ekemeyeceğiz. Kendi yiyeceğimi çıkaramayacağım. Mağdur olacağız. Köylülerin yüzde 90’ı hayır diyor ama bizi dikkate alan yok. Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na sizin aracılığınızla selam gönderiyorum. Gelsin bizim mağduriyetimizi dinlesin.

“ÇED RAPORU TOPLANTISINA KÖYLÜLER ALINMADI”

Burada Arnavutköy Belediyesi ‘nde Kanal İstanbul ÇED Raporu için bütün köylüler davet edildi. Biz gittik, bizi içeri almadılar. Bir tane köylü yoktu. Toplantıya yeri olmayanları almışlar. Kendi insanlarını toplantıya alıp oldu bittiye getirdiler. Biz bu projesi istemiyoruz. Köylü olarak mağduruz. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun düzenlediği forumda söz alan ve Terkos’ta doğduğunu belirten Uğur ise yürüyüşe gelen yurttaşlara teşekkür ederek, “Biz bu coğrafyanın insanları olarak gerekli sorumluğu havaalanı yapılırken gösteremedik. Bunun oluşturduğu tahribatı bizzat gördük. Burada kuşların, böceklerin, ağaçların sorumluluğu sizin sırtınızda. Keşke bu coğrafyada yaşayanlar neleri kaybedeceklerini daha iyi anlayabilselerdi. Buradaki tahribat bütün sosyal dokunun tahrip edilmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ OLAN HALKIN ÖRGÜTLÜ TEPKİSİNİ ARTIRMAK”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ‘ndan Rıdvan da “İlk yürüyüşümüz bu. Koordinasyon olarak İstanbul’un elden gittiğini bilince çıkaracağız. Türkiye’nin çok farklı toplumsal kesimleri burada yan yana. Bu kanalın yapılacağını düşünmüyoruz. İktidar bir çılgın projeyi önümüze sundu. Kendileri de yapamaycaklar. Aslolan burada halkın örgütlü tepkisini artırmak. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: KRTTV