Tepkilere rağmen Kanal İstanbul’un ilk ihalesi yapıldı

Kanal İstanbul projesine ilişkin ilk ihale yoğun tepkilere rağmen yapıldı. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun teşhir kampanyası sonucu ihaleye ilişkin kamuoyunda büyük bir duyarlılık ve tepki oluştu. İhalenin ardından Ulaştırma Bakanı görevden alındı.

Kanal İstanbul projesi için ilk ihale yapıldı. Projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi.

Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon projeleri için ihale gerçekleştirildi.

Hazırlanan teknik şartnamede, işin amacı “Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması” olarak açıklandı.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen Kanal İstanbul Etki Alanındaki Tarihi Odabaşı ve Tarihi Dursunköy Köprüleri İhalesi için teklifler kapalı zarf usulüyle alındı.

5 firmanın katıldığı ihalede Artuklu Mimarlık’ın teklifi geçersiz sayılırken, Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık 408 bin lira teklif etti.

KAMUOYUNDAN BÜYÜK TEPKİ GELDİ
Convid-19 virüs salgını nedeniyle hayatın durduğu, kimsenin sokağa çıkmadığı, salgınla ilgili yetersizliklerin ortaya çıktığı günlerde ısrarla ihalenin yapılması kamuoyundan büyük tepki gördü.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun teşhir kampanyası sonucu ihale ve ihaleye tepki gün boyu sosyal medyanın gündeminden düşmezken, ihale çok sayıda habere de konu oldu.

ULAŞTIRMA BAKANI GÖREVDEN ALINDI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın corona virüsü salgını nedeniyle kamuda birçok kısıtlama kararı alınmasına rağmen gerçekleştirilen ve büyük tepki çeken Kanal İstanbul güzergahındaki 2 tarihi köprünün taşınması ihalesinin yapılmasından bir gün sonra görevden alınması dikkat çekti.