Kadıköy’de Kanal İstanbul protestosu: “Sana kanal yaptırmayacağız”

(Ufuk Çeri; 19 Mart 2022; Medyascope.tv)

Kanal İstanbul projesi için bilirkişi incelemesi 24 Mart Perşembe günü yapılacak. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, bilirkişi incelemesi öncesi İstanbul-Kadıköy’de eylemdeydi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, iki yıl önce Kanal İstanbul ve Yenişehir projesine karşı ÇED iptal davası açtı. İstanbul 10. İdare Mahkemesi, 24 Mart 2022 Perşembe günü keşif ve bilirkişi incelemesi kararı verdi. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, bilirkişi incelemesi öncesi İstanbul-Kadıköy’de eylemdeydi.

foto: Ufuk Çeri

Koordinasyon adına açıklamayı Rüya Kurtuluş okudu.

İki yıldır bilirkişilerin istifa etmesi ve tehdit edilmeleri nedeniyle bilirkişi bulunamadığını söyleyen Kurtuluş, “Kanal ÇED Raporu’na karşı 22 ayrı dava 200’den fazla davacı var. Biz de Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu olarak 47 yurttaş ve yedi ekoloji örgütünün birlikte yaptığı başvuruyla bu davada tarafız. Esasen bu davanın tarafı yağma ve talana karşı yaşamdan yana olan bütün Türkiye halklarıdır” dedi.

Bilim insanlarının ilk günden beri Kanal İstanbul projesinin neden hayata geçirilmemesi gerektiği anlattığını, proje gündeme geldiği günden beri yüzlerce eylem yaptıklarını belirten Kurtuluş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi projeye karşı çalıştaylar yaptı, itiraz etti. Bölgede yaşayan halk hem imar planlarına itirazlarıyla hem eylemleriyle hem günlük hayattaki çığlıklarıyla beton kanalı istemediklerini söyledi. İktidara yakın araştırma şirketleri bile İstanbul halkının bu projeyi onaylamadığını söylüyor. Bütün bu itirazlara kulağını tıkayan iktidar ne yapıyor? Ülke yoksulluktan kırılırken ‘Kanalı yapacağız’ demeye devam ediyor. Bu halk düşmanlığına, bu doğa düşmanlığına, bu İstanbul düşmanlığına tek bir yanıtımız var: Sana kanal yaptırmayacağız.”

Bilirkişi heyetinde yer alanlara da seslenen Kurtuluş, “Aranızdan bazılarının kadrolu bilirkişi olduğunu, bazılarınızın nükleer projesine, üçüncü havalimanına onay verdiğinizi, bazılarınızın kanal konusunda kamuoyuna olumlu görüş açıklayıp tarafsızlığınızı yitirdiğinizi biliyoruz. Bir kez olsun bilimden yana olmanızı istiyoruz. Ve biliyoruz ki aranızda bu yaşam düşmanı projeyi bilimsel verilerle değerlendirecek olanlarınız da vardır. İstanbul halkının karşı çıktığı kanal ve Yenişehir projesinden derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Kanal İstanbul’a karşı 13 neden

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, kanala neden karşı çıktıklarını 13 madde halinde sıraladı:

1-Kanal İstanbul projesiyle 82 milyonun sırtına en az 110 milyar liralık bedel yüklenecek.

2- Kanal ile İstanbul’un nüfusu en az 1,5 milyon artacak. Kanal yüzünden en az 3,4 milyon kişilik trafik oluşacak.

3- Kanal projesiyle İstanbul susuzluğa mahkûm olacak. İstanbul, 8 bin 500 yıldır var olan Avrupa yakasındaki tatlı su kaynaklarını kaybedecek.

4- Kanal, İstanbul için bitki ve hayvan soykırımı demek. Bu proje yüzünden 23 milyon metrekare orman, 136 milyon metrekare çok verimli tarım alanı sonsuza dek ortadan kalkacak.

5- Kanal İstanbul projesi binlerce yıllık kent belleğine ihanet edecek. Zira 17 milyon metrekarelik SİT alanı bu projeden etkileniyor.

6- Kanal İstanbul ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 35 milyar liralık yük gelecek.

7- Proje yüzünden Avrupa Yakası’nda adaya dönüşecek kesim ile Trakya arasındaki trafik altı karayolu köprüsü ve iki demiryolu köprüsü ile bağlanacak.

8- Kanaldan kazı nedeniyle ortaya çıkacak en az 2 milyar metreküp hafriyatın nasıl taşınacağı çözülemeyen bir sorun.

9- Kanal İstanbul projesiyle 8 milyon nüfus bir adaya hapsolacak.

10- Bu proje hayata geçerse Marmara Denizi ve balıkçılık yok olacak.

11- Kanal ile maneviyat da büyük bir darbe alacak çünkü bu proje ile onlarca mezarlığın nakledilmesi gerekecek.

12- Kanalın yarattığı sorunlardan biri de bu projenin Montrö Sözleşmesi’ni tartışmaya açma olasılığı.

13- Kanalı, Süveyş ve Panama kanalları ile kıyaslayarak geçen gemilerden yüksek bedel kazanacaklarını iddia ediyorlar ancak bu bedellerin alındığı Süveyş Kanalı bir gemi için yolu 6 bin kilometre, Panama Kanalı ise 13 bin kilometre kısaltıyor. Kanal İstanbul ise böyle bir avantaj sağlamıyor.