Davacı Biziz! Usulsüz Bilirkişiliği Kabul Etmiyoruz.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu olarak Yarım Burgaz Mağaraları önünden sesleniyoruz:
Tarihi, doğayı, yaşamı savunacağız! Kanalı yaptırmayacağız,
“Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu” 24 Mart 2022, Yarım Burgaz Mağaraları önünde Kamuoyu bilgilendirmesi yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği Kanal İstanbul Projesi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Raporu’nun iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle iki yıl önce açılan davada, İstanbul 10. İdare Mahkemesi, 24 Mart 2022 Perşembe günü keşif ve bilirkişi incelemesi kararı verdi.

24 Mart Perşembe günü Ya Kanal Ya istanbul Koordinasyonu bileşeni DAVACILAR, Mahmutbey’de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı’nda Hakimler ve Bilirkişi Heyeti ile buluşarak bölgede keşif yapacaklardı. DAVACI avukatları, itirazların ve yürütmeyi durdurma talebinin tutanak altına alınması ve sonrasında bölgede inceleme yapılmasını talep etmelerine rağmen, Hakimler bu talebi kabul etmediler.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun Twitter hesabından (@yakanal_yaist) yapılan paylaşımlar:

09:47 – Bilirkişi heyetiyle yöntemi belirlemeye çalışıyoruz. Keşif öncesi itirazlarımızı sunmak ve alanı ona göre dolaşmalarını istedik. Salonda da, mahkeme önünde de, bölgede de hazırız, bekliyoruz!

10:01 – Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına Dr. Beyza Üstün:
“Bizler davacılar ve alanı bilenler olarak burada size itirazımızı sunmak için bekliyor olacağız. Siz isterseniz müdahilleri olmadan göstermelik keşfinizi yapabilirsiniz”

10:04 – İtirazlarımız üzerine mahkeme heyeti ara vermek zorunda kaldı. İtirazlarımızı vermeden keşfin yapılmasına izin vermeyeceğiz!

10:28 – Kanal İstanbul bilirkişi heyeti kaçmaya çalışırken halka yakalandı

10:33 – “Mahkemenin yaptığı hukuksuzluklara karşı davacı kurumlar ve tüm davacı taraflar olarak reddi hakim talebinde bulunduk. Avukatlarımız içeride su anda!”

10:33 – Reddi Hakim talep ediyoruz. Bu suça ortak olmayacağız. Hakimin bir tiyatro içerisinde yürütmeye çalıştığı bu sözde keşfin ortağı olmuyoruz.

11:41 – Davacı kurum Avukatları ve yurttaş avukatları reddi hakim dilekçelerini yazılı olarak İdare Mahkemesi Ön bürosuna teslim ediyorlar!
Bu talep ile birlikte yetkisiz ve görevsiz bir heyet olarak keşif icra ediliyor!

10:47 – [ETHA @etkinhaberetha] #RantKanalınaHayır diyenleri “saldırmakla” tehdit eden polislere yaşam savunucularının cevabı, “TEM’den gelen binlerce polis rant projesini koruyor ve bu tarafta halk; bu ranta karşı doğayı, yaşamı, İstanbul’u korumaya çalışanlarız. Ya kötüler kazanacak ya iyiler” oldu.

10:57 – Kanal İstanbul’a itirazları dinlemeyen bilirkişi heyeti polis eşliğinde keşfe çıktı. Halkalı’da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise polis tarafından abluka altında!

11:04 – Keşfin hukuksuz yapıldığına ilişkin baro odasında tutanak tutuyoruz.

11-55 – Keşfe neden katılmadık?

Mahkeme sonrası davacı kurumların açıklaması:
“Bu proje halktan kaçırıldı, halktan gizlendi. Davacı avukatları dinlenmeden keşif yapılmaya çalışılıyor. 2 yıldır birsey yapılmadı yargılamada ivedi ivedi keşif yapılıyor. Bunu kabul edemeyiz. Davayı açan bizleriz!”

Davacı kurumlar açıklama yaparken güvenlik güçleri müdahale ediyor ve dövizlerimizin kaldırılmasını istiyor! Dövizlerimizi,pankartlarımızı indirtseniz de davamızda haklıyız. Bilimi, yurttaşları susturamazsınız!

Mahkeme sonrası davacılar açıklama yaptı:
“Halkın iradesi yok sayılarak izin verildi bu projeye. Aynı şey şu an mahkemede yapılmaya çalışılıyor. Davacı @istanbulbul, @tmmobist ve davacı yurttaşlar davada yok. Mahkeme teknik ekibi ile birlikte turistik gezi yapıyor”

13:47 – Koordinasyon olarak Yarım Burgaz Mağaraları önündeyiz